
Liiketoimintakatsaus 1.1.-30.9.2026
Kustannustason nousu vaikutti Neovan tulokseen.
Heinä-syyskuu 2026 lyhyesti:
- Konsernin liikevaihto oli 88,7 (81,7) miljoonaa euroa.
- Käyttökate (EBITDA) oli 6,1 (2,1) miljoonaa euroa, eli 6,9 (2,5) prosenttia liikevaihdosta. Käyttökatteeseen sisältyi kertaluonteisia eriä 3,2 (0,0) miljoonaa euroa.
- Vertailukelpoinen käyttökate oli 2,9 (2,1) miljoonaa euroa.
- Liikevoitto oli -2,3 (-7,2) miljoonaa euroa, eli -2,6 (-8,9) prosenttia liikevaihdosta. Liikevoittoon sisältyi kertaluonteisia eriä 3,2 (0,0) miljoonaa euroa.
- Vapaa kassavirta ennen veroja oli 6,5 (8,2) miljoonaa euroa.
Tammi-syyskuu 2026 lyhyesti:
- Konsernin liikevaihto oli 379,3 (368,2) miljoonaa euroa.
- Käyttökate (EBITDA) oli 35,3 (41,9) miljoonaa euroa, eli 9,3 (11,4) prosenttia liikevaihdosta. Käyttökatteeseen sisältyi kertaluonteisia eriä 1,1 (-0,3) miljoonaa euroa.
- Vertailukelpoinen käyttökate oli 34,2 (42,3) miljoonaa euroa.
- Liikevoitto oli 10,1 (17,3) miljoonaa euroa, eli 2,7 (4,7) prosenttia liikevaihdosta. Liikevoittoon sisältyi kertaluonteisia eriä -1,9 (-0,5) miljoonaa euroa.
- Vapaa kassavirta ennen veroja oli 13,1 (11,5) miljoonaa euroa.
- Bruttoinvestoinnit olivat 18,4 (20,9) miljoonaa euroa.
- Tulos/osake oli 94,82 (356,66) euroa.
- Korolliset nettovelat/käyttökate oli 4,0 (3,2)
- Sijoitetun pääoman tuotto-% (edelliset 12kk): -2,4 (3,7).
Suluissa esitetyt luvut viittaavat vuoden 2025 vastaavaan ajankohtaan, ellei muuta ole mainittu.
Avainluvut
| Milj. euroa | 7-9/ 2026 | 7-9/ 2025 | 1-9/ 2026 | 1-9/ 2025 | 1-12/ 2025 |
| Liikevaihto | 88,7 | 81,7 | 379,3 | 368,2 | 472,7 |
| Käyttökate (EBITDA) | 6,1 | 2,1 | 35,3 | 41,9 | 52,2 |
| Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) | 2,9 | 2,1 | 34,2 | 42,3 | 50,0 |
| Liiketulos (EBIT) | -2,3 | -7,2 | 10,1 | 17,3 | -3,2 |
| Vertailukelpoinen liiketulos (EBIT) | -5,5 | -7,2 | 11,9 | 17,8 | 19,4 |
| Tilikauden tulos | -4,2 | -8,6 | 2,6 | 10,6 | -11,4 |
| Vapaa kassavirta ennen veroja | 6,5 | 8,2 | 13,1 | 11,5 | 4,7 |
| Sijoitetun pääoman tuotto % ennen veroja | -2,4 | 3,7 | -0,7 | ||
| Omavaraisuusaste % | 45,8 | 49,5 | 46,4 | ||
| Korolliset nettovelat/käyttökate | 4,0 | 3,2 | 3,3 | ||
| Henkilöstö keskimäärin | 804 | 792 | 791 |
Toimitusjohtaja Pekka Tennilä kommentoi:
”Vuoden kolmannella neljänneksellä Neovan liikevaihto jatkoi kasvuaan. Myös kannattavuutemme parani, mutta vertailukautta heikensi Kekkilä-BVB:n uuden toiminnanohjausjärjestelmän käyttöönottoon liittyvät tekijät. Olemme kuluneen vuoden aikana mitigoineet Iranin sodan aiheuttamia kustannuspaineita, jotka ovat vuoden kolmannella neljänneksellä hieman tasaantuneet.
Kekkilä-BVB:n liikevaihdon kasvun ajureina toimivat Global- ja Materials-liiketoiminta-alueet. Kasvualustojen kysyntä on säilynyt vahvana ammattiviljelijä-segmentissä Euroopan ulkopuolella. Ruoantuotanto kontrolloidussa olosuhteissa on kasvussa globaalisti, ja uskomme tämän trendin tukevan kasvualustojen kysyntää myös jatkossa, kun viljelijät panostavat resurssitehokkaampiin tuotantomenetelmiin. Euroopan markkinoilla tilanne on haastavampi. Nousevat kustannukset ja kuluttajien heikentynyt ostovoima heijastuvat sekä ammattiviljelijöihin että kuluttajasegmenttiin. Vähittäiskaupan sesonki oli odotuksiamme heikompi. Sen sijaan viherrakentamisen markkina on suhteellisen vakaa sekä Keski-Euroopassa että Pohjoismaissa.
Olemme panostaneet uusien tuotteiden kehittämiseen ammattiviljelijöille viime vuosina, ja Kekkilä Professionalin uusi tuoteportfolio tuodaan markkinoille asteittain talven aikana. Uusi portfolio antaa asiakkaillemme mahdollisuuden tutustua uusiin raaka-aineisiimme, kuten puukuituun ja ruokohelpeen. Nämä olemme jo aiemmin esitelleet BVB Substratesin räätälöidyissä tuotteissa, jotka optimoivat kasvun suorituskykyä.
Neova Terran turvetuotantokausi Suomessa, Ruotsissa ja Virossa onnistui odotustemme mukaisesti. Tämä antaa meille hyvän pohjan vastata asiakkaidemme tarpeisiin myös tulevalla kaudella.
Aurinko- ja tuulivoimahankkeidemme kehitystyöt jatkuvat, mutta odotuksia hitaammat kaava- ja lupaprosessit vaikuttavat jonkin verran projektien etenemiseen. Jatkamme Novactorin aktiivihiilitehtaan korjaustöiden suunnittelua sekä vientimarkkinoiden kehittämistä Neova Agron tuotteille.”
Konsernin lyhennetty laaja tuloslaskelma
| Milj. Euroa | 7-9/2026 | 7-9/2025 | 1-9/2026 | 1-9/2025 | 1-12/2025 |
| LIIKEVAIHTO | 88,7 | 81,7 | 379,3 | 368,2 | 472,7 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5,0 | 0,9 | 11,8 | 2,6 | 8,0 |
| Osuus pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltävien yhteisöjen tuloksista | -0,5 | -0,6 | 0,2 | 0,2 | 1,1 |
| Liiketoiminnan kulut | -87,6 | -80,6 | -355,7 | -328,9 | -428,5 |
| Poistot | -7,9 | -8,7 | -22,5 | -24,6 | -31,7 |
| Arvonalentumiset | 0,0 | 0,0 | -3,0 | -0,2 | -24,8 |
| LIIKEVOITTO | -2,3 | -7,2 | 10,1 | 17,3 | -3,2 |
| Rahoitustuotot | 1,0 | 3,0 | 3,7 | 6,5 | 8,2 |
| Rahoituskulut | -2,7 | -4,9 | -10,3 | -12,6 | -16,1 |
| TULOS ENNEN VEROJA | -3,9 | -9,1 | 3,5 | 11,2 | -11,1 |
| Tuloverot | -0,2 | 0,6 | -0,9 | -0,6 | -0,3 |
| TILIKAUDEN TULOS | -4,2 | -8,6 | 2,6 | 10,6 | -11,4 |
| MUUT LAAJAN TULOKSEN ERÄT: | |||||
| Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi: | |||||
| Etuuspohjaisten järjestelyiden arvon uudelleenmäärittäminen | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Erät, jotka saatetaan siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||||
| Rahavirransuojaus | 0,0 | 0,4 | 0,0 | 0,7 | 0,7 |
| Muuntoerot ulkomaisista yksiköistä | -0,5 | 0,2 | -1,2 | 0,8 | 1,4 |
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | -4,7 | -7,9 | 1,5 | 12,1 | -9,3 |
| Tilikauden voiton jakautuminen: | |||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | -4,1 | -8,5 | 2,8 | 10,7 | -11,5 |
| Määräysvallattomille omistajille | -0,1 | -0,1 | -0,2 | -0,1 | 0,1 |
| -4,2 | -8,6 | 2,6 | 10,6 | -11,4 | |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | -4,6 | -7,8 | 1,7 | 12,2 | -9,4 |
| Määräysvallattomille omistajille | -0,1 | -0,1 | -0,2 | -0,1 | 0,1 |
| -4,7 | -7,9 | 1,5 | 12,1 | -9,3 | |
| Tulos/osake, euroa | -136 | -283 | 95 | 357 | -382 |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
Lyhennetty tase
| Milj. Euroa | 30.9.2026 | 30.9.2025 | 31.12.2025 |
| VARAT | |||
| PITKÄAIKAISET VARAT | |||
| Liikearvo | 31,3 | 31,4 | 31,5 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 36,3 | 40,5 | 39,2 |
| Aineelliset hyödykkeet | 220,7 | 241,6 | 220,8 |
| Sijoitukset | 24,9 | 24,3 | 25,5 |
| Muut saamiset | 3,4 | 3,5 | 3,4 |
| Laskennallinen verosaaminen | 2,9 | 6,8 | 1,9 |
| PITKÄAIKAISET VARAT YHTEENSÄ | 319,5 | 348,1 | 322,3 |
| LYHYTAIKAISET VARAT | |||
| Vaihto-omaisuus | 125,4 | 126,4 | 131,3 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 75,6 | 68,8 | 82,8 |
| Tuloverosaaminen | 8,4 | 7,3 | 7,3 |
| Muut arvopaperit | 5,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11,4 | 6,0 | 2,7 |
| LYHYTAIKAISET VARAT YHTEENSÄ | 225,9 | 208,5 | 224,1 |
| VARAT YHTEENSÄ | 545,4 | 556,6 | 546,5 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
| OMA PÄÄOMA | |||
| Emoyhtiön osakkeenomistajien oman pääoman osuus | 248,5 | 273,4 | 251,7 |
| Määräysvallattomat omistajat | 0,3 | 0,4 | 0,5 |
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 248,8 | 273,7 | 252,3 |
| PITKÄAIKAISET VELAT | |||
| Laskennallinen verovelka | 6,2 | 11,1 | 6,4 |
| Korolliset velat | 115,7 | 162,8 | 162,1 |
| Korottomat velat | 0,1 | 0,2 | 0,1 |
| Pitkäaikaiset varaukset | 15,4 | 15,1 | 15,6 |
| Eläkevelvoitteet | 3,9 | 4,2 | 4,1 |
| PITKÄAIKAISET VELAT YHTEENSÄ | 141,3 | 193,3 | 188,2 |
| LYHYTAIKAISET VELAT | |||
| Korolliset velat | 84,5 | 8,8 | 15,9 |
| Ostovelat ja muut velat | 68,3 | 80,4 | 89,4 |
| Tuloverovelka | 2,5 | 0,5 | 0,5 |
| LYHYTAIKAISET VELAT YHTEENSÄ | 155,3 | 89,6 | 105,9 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 545,4 | 556,6 | 546,5 |
Lisätietoja antavat:
- Pekka Tennilä, CEO, Neova, puh. 040 821 5302
- Hannu Nyman, CFO, Neova, puh. 050 306 9913
- Susanna Inkinen, johtaja, viestintä ja vastuullisuus, Neova, puh. 050 530 6245