Hyppää sisältöön
Tuotteet

Tavoitteenamme on kehittää uusiutuvaan energiaan ja maaomaisuuteemme liittyvää liiketoimintaamme. Olemme käynnistäneet Suomessa aktiivisen tuuli- ja aurinkovoimakehityksen, jossa hyödynnämme erityisesti Neovan turvetuotannosta vapautuvia maa-alueita.

Kartoitamme jatkuvasti maa-alueidemme soveltuvuutta tuuli- ja aurinkovoimatuotantoon. Entiset turvetuotantoalueet tarjoavat sijaintinsa ja ominaisuuksiensa puolesta otolliset lähtökohdat tuuli- ja aurinkovoimalle, sillä ne ovat usein etäällä asutuksesta ja niissä on valmiina hyvä tieverkosto. Vastaamme itse tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden kehittämisestä ja luvittamisesta rakentamisvalmiiksi.

Neovan tuuli- ja aurinkovoiman hankekehitys siirtyi 1.1.2023 alkaen Neovan uuteen tytäryhtiöön Vapo Terra Oy:öön. Yhtiömuutoksella ei ole vaikutusta tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden etenemiseen. Tuuli- ja aurinkovoimasta viestitään ja sitä kehitetään jatkossakin tutulla Neova-brändillä. Lue uutinen yhtiömuutoksesta.

Kaikki Neova Oy:n nimissä allekirjoitetut maanvuokrasopimukset säilyvät ennallaan ja ne siirtyivät vuoden 2023 alusta automaattisesti Vapo Terra Oy:n nimiin. Siirrosta ei aiheudu toimenpiteitä maanomistajille.

Tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden yhteyshenkilöt ja yhteystiedot pysyvät ennallaan. Kaikki tuuli- ja aurinkovoimaan liittyvät hanketiedot löytyvät näiltä verkkosivuilta.

Käynnissä olevat hankkeet

Neovalla on käynnissä useita tuuli- ja aurinkovoimahankkeita eri puolilla Suomea. Hankkeita kehitetään entisille turvetuotantoalueille. Suurin osa hankkeista on hybridihankkeita, joissa yhdistyvät tuuli- ja aurinkovoiman hyödyt.

Katso käynnissä olevat tuuli- ja aurinkovoimahankkeet

Maanomistajat

Maanomistajat ovat meille erittäin tärkeitä kumppaneita tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden toteuttamisessa. Haluamme varmistaa, että maaomaisuutesi tuottaa sinulle tulevaisuudessa lisäarvoa vastuullisen maankäytön kautta.

Lue lisää

Tuulivoimasta elinvoimaa

Tuulivoimatuotannon merkittävin etu on sen kunnille tuomat taloudelliset hyödyt. Tuulivoimahanke tuo mukanaan muun muassa työpaikkoja, tärkeitä kiinteistöverotuloja kunnalle ja, maanvuokratuloja maanomistajille, unohtamatta muita alueen elinvoimaisuutta lisääviä tekijöitä.

Lue lisää

Vastuullista hankekehitystä

Vastuullisuus ohjaa tuuli- ja aurinkovoimakehitystämme. Neova on täysin suomalaisessa omistuksessa oleva yhtiö. Kuuntelemme sidosryhmiä tarkasti ja huomioimme alueiden erityispiirteet hankekehityksessä. Asiantuntijamme vastaavat mielellään kaikkiin tuuli- ja aurinkovoimaan liittyviin kysymyksiisi.

Lue lisää

Ota yhteyttä

Lauri Alanen Projektijohtaja, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys lauri.alanen@neova-group.com +358 50 379 3578
Kia Anttilainen Projektipäällikkö, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys kia.anttilainen@neova-group.com +358 40 168 5279
Glenn Granberg Projektikehityspäällikkö, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys glenn.granberg@neova-group.com +358 40 189 3453
Ville Kenttämaa Projektipäällikkö, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys ville.kenttamaa@neova-group.com +358 40 759 0097
Päivi Mahosenaho Projektipäällikkö, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys paivi.mahosenaho@neova-group.com +358 50 340 0628
Heikki Nivala Projektipäällikkö, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys heikki.nivala@neova-group.com +358 40 546 0423
Emma Pesonen Trainee, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys emma.pesonen@neova-group.com +358 40 120 9546
Ville-Veikko Rajala Projektiasiantuntija, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys ville-veikko.rajala@neova-group.com +358 40 485 7877
Iida Tapanainen Trainee, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys iida.tapanainen@neova-group.com +358 40 353 1238
Joni Vainio Projektiasiantuntija, Tuuli- ja aurinkovoimakehitys joni.vainio@neova-group.com +358 40 622 6986